هاست چیست و توضیحات وابسته به آن

هاست چیست ؟
هاست (Host) در زبان انگلیسی به معنی میزبان است ، وب هاستینگ همان چیزی است که وقتی می خواهید وب سایت تان روی شبکه بین المللی (اینترنت) برای همه قابل دیدن باشد به آن نیاز دارید. به زبان ساده، وب سایت شما باید روی یک سرویس دهنده میزبان قرار گیرد فضا و اطلاعات سايت شما بايد بر روی يكی از كامپيوترهای ميزبان که 24 ساعت  متصل به اينترنت است  قرار گيرد تا ديگران بتوانند در هر لحظه از شبانه روز به آن دسترسي داشته باشند. در حقيقت ميزبان يا هاست ، تمام يا بخشي كوچك از فضاي يك كامپيوتر هميشه متصل به اينترنت است كه به مرورگرها اين امكان را مي‌دهد كه با تايپ دامنه شما در بخش مرورگر خود ، بتوانند به صفحات وب سايت شما دسترسي پيدا كنند و يا برنامه اي خاص را براي ايجاد آن صفحات اجرا كنند.
در اکثر موارد، یک سرور میزبان وب فضای Hard خود را به فضاهای کوچک تری تقسیم کرده و آن را با هزینه کمتر در اختیار افراد مختلف قرار می دهد در این حالت از چندین سایت تا چند صد سایت از سرور میزبان به صورت مشترک استفاده می کنند.
فضای هاست داراي يك آدرس اينترنتي منحصر بفرد بنام IP ، يك حوزه منحصــر بفرد و يك نام منحصـر بفــرد كه كامپيوتر شما را در شبكه مي شناساند ، مي باشد . بعبارت ديگر ، ميزباني يك سايت عبارتست از فراهم نمودن محلي مناسب بعنوان پايگاه اصلي براي ارسال و دريافت اطلاعات از طريق اينترنت که در اصطلاح فني به آن Web Hosting گفته می شوند
برای مدیریت هاست، یک کنترل پنل در اختیار صاحب سایت قرار می گیرد. این کنترل پنل یک آدرس اینترنتی، همراه با یک نام کاربری و رمز منحصر به فرد برای ورود به آن می باشد
 
نحوه سفارش ثبت هاست در سایت پویاسازان به چه صورت می باشد؟
 
ابتدا وارد سایت پویاسازان شده (Pouyasazan.org ) گزینه سفارش را انتخاب کنید. سپس از قسمت خدمات حضور در اینترنت، دامین قبلا ثبت شده را انتخاب و تیک وب هاستینگ را بزنید، دکمه ادامه سفارش را کلیک کنید. در مرحله دوم پس از تایپ نام دامین، پسوند مورد نظر را انتخاب نموده و مرحله ی بعدی را کلیک کنید. در مرحله ی سوم سرویس هاستینگ مورد نظر خود را انتخاب کرده و مرحله ی بعدی را کلیک کنید. در این مرحله مدت زمان ثبت هاستينگ را انتخاب نمائيد، با زدن دکمه مرحله ی بعدی می توانید ضمن بررسی سفارش ، مرحله ی بعدی را کلیک نمایید و در مرحله ی بعدی سفارش را چک نموده و در صورت صحت اطلاعات، پرداخت را انجام دهید.
 
تذکر: در صورتیکه دامین را قبلا ثبت نکرده باشید، میتوانید در حین انجام سفارش ثبت هاست، در مرحله ی اول ثبت دامنه را هم علاوه بر وب هاستینگ، انتخاب نمایی
نکته: پس از بررسی و تایید سفارش توسط کارشناسان بخش فروش، اطلاعات مربوط به کنترل پنل مدیریتی هاست به صورت اتوماتیک به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.
 
آیا سرویسهای میزبانی وب پس از خرید قابل ارتقا هستند؟
بله - در هر زمان قابلیت ارتقا سرویس میزبانی وب را خواهید داشت. هزینه آن بر اساس ما به التفاوت هزینه سرویس تا پایان قرارداد جاری محاسبه می گردد.
آيا مي توانيم فقط سرویس هاست خود را از پوياسازان دریافت کنید؟
بله
 های پوياسازان قادر خواهید بود از سرویس هاستینگ پوياسازان استفاده نمایید DNS های دامنه خود به NS  تنها با تغییر
 

میزبانی وب ( هاست – هاستینگ ) داخل ایران در مقایسه با خارج از ایران

طی سالهای گذشته و با توجه به رشد روز افزون تقاضای میزبانی وب (هاست – هاستینگ ) در داخل ایران از یک سو و راه اندازی دیتاسنترهای منطبق با استانداردهای جهانی در داخل کشور از سوی دیگر این سرویس را به عنوان رقیب خدمات میزبانی وب (هاست – هاستینگ ) خارج کشور درآورده است. یکی از سوالات مهمی که ذهن مشتریان در هنگام خرید را به خود مشغول میکند این است که برای سایت خود هاست بر روی سرور داخل ایران خریداری کنند یا خارج از ایران؟
 
ویژگیهای هاست ایران و هاست خارج از ایران موجب شده تا هر یک مزایایی را نسبت به دیگری داشته باشند، به همین دلیل تعیین اینکه سرویس هاست داخل ایران بهتر است یا خارج از ایران، تقریبا غیر ممکن است. پویاسازان با استفاده از تجربیاتی که در طول سالها سرویس دهی میزبانی وب ( هاست – هاستینگ ) بدست آورده است سعی نموده تا جای ممکن سرویسهای میزبانی وب ( هاست – هاستینگ ) داخل ایران خود را با مزایای سرویسهای خارج از ایران ارائه دهد در همین راستا در اینجا سعی داریم به بیان برخی مزایای هر یک از دو گروه سرویس بپردازیم تا کاربران بتوانند بسته به نیاز خود سرویسی که مناسبتر است را انتخاب کنند
مزایای میزبانی وب (هاست - هاستینگ ) داخل ایران
 
عدم امکان تحریم: به دلیل میزبانی سایتها در داخل ایران امکان قطع شدن سرور به دلیل تحریم وجود ندارد.
سرعت بالاتر سایتها برای مشاهده از داخل ایران: به دلیل وجود مسافت کمتر بین سرورهای داخل ایران و کاربرانی که از داخل ایران سایتها را مرور می کنند سرعت نمایش سایتهایی که بر روی سروی های داخل ایران میزبانی ( هاست  ) شده اند به مراتب بالاتر است.
دسترسی به سایتها در صورت بروز اختلال شبکه اینترنت ایران برای بازدیدکنندگان از داخل ایران : در صورت بروز اختلال در اینترنت ایران که معمولا موجب بروز کندی یا عدم دسترسی به سایتهایی که روی سرورهای خارجی میزبانی می شوند برای بازدیدکنندگان داخل ایران، سایتهایی که روی سرورهای داخل ایران میزبانی می شوند بدون مشکل در دسترس  خواهد بود.
مزایای میزبانی وب (هاست - هاستینگ ) خارج ایران
 
پهنای باند و ترافیک ماهیانه بالاتر : به دلیل امکانات بیشتر در دیتاسنترهای خارجی خصوصا دیتاسنترهای آمریکایی و کانادایی، سرورهایی که در این دیتاسنترها قرار می گیرند دارای پهنای باند و ترافیک مجاز ماهیانه بسیار بیشتری هستند.
سرعت بالاتر سایتها هنگام مشاهده از خارج ایران : به دلیل شبکه با پهنای باند بیشتر در دیتاسنترهای خارجی سایتهایی که روی سرورهای خارجی میزبانی می شوند معمولا در خارج از ایران سرعت بالاتری دارند. همچنین میزان پایداری آنها معمولا به دلیل وجود چندین مسیر ارتباطی بیشتر است.
رتبه بالاتر در موتورهای جستجو و الکسا : به دلیل سرعت بالاتر سایتهایی که روی سرورهای خارج ایران میزبانی ( هاست ) می شوند، در خارج از ایران و همچنین پایداری بیشتر آنها معمولا این سایتها رتبه بهتری در موتورهای جستجو و الکسا بدست می آورند
 
کدام سیستم عامل سرور مناسب سایت من است؟
 
مهم ترین سوالی که در این زمینه همواره مطرح بوده است آن است که "کدام سیستم عامل را برای میزبانی وب خود  انتخاب نماییم و یا کدامیک پاسخگوی نیاز وب سایت ما است؟ ویندوز یا لینوکس
لینوکس یکی از سیستم عامل های مشهور  در عرصه میزبانی وب به شمار می آید و این تنها از آن جهت است که این سیستم عامل را میتوان به راحتی نصب و راه اندازی نمود و در مقابل ویندوز سرور سیستم پشتیبانی قدرتمندی را به  کاربران ارایه می کند.بنابرین هر یک از این دو سیستم عامل مزیتهای خاص خود را دارند .
اگر قصد استفاده از PHP ,Perl ,MYSQL را دارید ، لینوکس میتواند انتخاب بهتری برای شما باشد هرچند همه موارد ذکر شده روی سرور های ویندوز نیز پشتیبانی شده و قابل اجرا هستند در مقابل اگر تصمیم دارید از محصولات مایکروسافت مانند ASP ,ASP.Net ,Ms Access و یا VbScript استفاده نمایید آنگاه تنها انتخاب شما سیستم عامل ویندوز خواهد بود و علاوه بر این اگر با وب سرور IIS احساس راحتی میکنید و نمی خواهید زمانی را به یادگیری Unix و سیستم عامل های بر پایه آن ، اختصاص دهید آنگاه ویندوز مجددا گزینه مناسب تری است.
اگر قصد ایجاد یک وب سایت پویا را دارید ، قطعا نیاز به یک بانک اطلاعاتی خواهید داشت ، 3 بانک اطلاعاتی معروف در این عرصه MYSQL, MS SQL(SQL Server), Access می باشند که بانک اطلاعاتی MYSQL روی هر دو سیستم عامل پشتیبانی و اجرا شده و بانک های اطلاعاتی MS SQL , Access فقط مخصوص سیستم عامل Windows می باشند
نیازی نیست چون شما از سیستم عامل لینوکس یا ویندوز روی سیستم خانگی خود استفاده مینمایید حتما  سیستم عامل سرویس میزبانی شما نیز همانند آن باشد و به زبان دیگر این دو مقوله از هم مستقل می باشند، دوم آنکه نباید فراموش کرد سیستم عامل لینوکس سیستم عاملی Open Source است و یکی از عوامل ارزان تر بودن سرویس های میزبانی بر پایه سیستم عامل لینوکس همین مسئله است و درباره امنیت نیز باید در نظر داشت از آنجایی که این دو سیستم عامل از لحاظ امنیتی تفاوت محسوسی با یکدیگر ندارند، توانمندی مدیر سرور فاکتور اساسی در امن بودن سایت شما است
 

( Up grade یا Down grade )در سایت پویاسازان به چه صورت می باشد ؟  نحوه ی ارتقا هاست

 
ابتدا وارد سایت پویاسازان شده  (Pouyasazan.org ) قسمت پرتال کاربران را انتخاب کرده و با وارد کردن اطلاعات وارد پنل کاربری خود در سایت پویاسازان خواهید شد. و از قسمت مدیریت سرویس / میزبانی وب، در مقابل نام هاست مورد نظر، روی علامت setting (چرخ دنده)  کلیک کرده و از طریق گزینه ارتقا سرویس، ضمن انتخاب Plan  مورد نظر، اقدام به  Up grade یا Down grade سرویس میزبانی وب خود نمایید.
تذکر: در صورتیکه هاست شما منقضی شده باشد امکان تغییر plan هاست وجود ندارد.
تذکر: شما تنها قادر هستید plan خود را به 2 plan پایین تر کاهش دهید.
نکته: در هاستهای سرور آمریکا، پلن های 50 و 100 مگابایت قابل Downgrade کردن نمی باشد و همینطور پلن 100مگابایت قابل کاهش به 50 مگابایت نمی باشد
در هاستهای سرور ایران ،200 مگابایت پایین ترین پلن موجود است، همینطور امکان Downgrade 500 مگا بایت به 200 مگا بایت هم وجود ندارد ولی می توان 1000 مگابایت را به 500 مگابایت کاهش داد.
 
 (Rename host)در سایت پویاسازان به چه صورت می باشد؟ تغییر نام دامین سرویس میزبانی وب
ابتدا وارد سایت پویاسازان شده  (Pouyasazan.org ) قسمت پرتال کاربران را انتخاب کرده و با وارد کردن اطلاعات وارد پنل کاربری خود در سایت پویاسازان خواهید شد. و از قسمت مدیریت سرویس میزبانی وب، در مقابل نام هاست مورد نظر، روی علامت setting (چرخ دنده)کلیک کرده و از طریق گزینه تغییر نام سرویس ، اقدام به تغییر نام هاست خود نمایید.
 

نحوه ی تمدید هاست (میزبانی وب) در سایت پویاسازان به چه صورت می باشد؟

ابتدا وارد سایت پویاسازان شده  (Pouyasazan.org ) قسمت پرتال کاربران را انتخاب کرده و با وارد کردن اطلاعات وارد پنل کاربری خود در سایت پویاسازان خواهید شد. و از قسمت مدیریت سرویس / میزبانی وب، در مقابل نام هاست مورد نظر، روی علامت setting (چرخ دنده)  کلیک کرده و از طریق گزینه تمدید سرویس اقدام به تمدید سرویس میزبانی وب نمایید.
تذکر1: در صورتیکه هاست خود را مشاهده نکردید لطفا برروی گزینه منقضی شده کلیک نمایید تا هاست رویت شود.
تذکر2: تاریخ تمدید یک سرویس منقضی شده،از زمان تاریخ انقضاء قبلی خواهد بود.
 
 

واگذاری سرویس هاست به کاربر دیگر در سایت پویاسازان به چه صورت می باشد؟

 
 
ابتدا وارد سایت پویاسازان شده  (Pouyasazan.org ) قسمت پرتال کاربران را انتخاب کرده و با وارد کردن اطلاعات وارد پنل کاربری خود در سایت پویاسازان خواهید شد. و از قسمت مدیریت سرویس میزبانی وب، در مقابل نام هاست مورد نظر، روی علامت setting (چرخ دنده)  کلیک کرده و از طریق گزینه واگذاری سرویس ، اقدام به واگذاری سرویس میزبانی وب خود نمایید.
 
 
 
 
 
 
 

Add Feedback