.htaccess چیست و چگونه آنرا در کنترل پنل خود(Cpanel) مشاهده کنیم؟

اچ تی اکسز که مخفف کلمه هایپرتکست اکسز (Hypertext Access = htaccess) می باشد، یک فایل مهم برای مدیران وب سایت ها محسوب می شود، چرا که به کمک این فایل ساده می توانند تنظیمات کاربردی وب سایت خود را بر روی وب سرور مورد استفاده اعمال نمایند. برای مثال به کمک اچ تی اکسسز می توان به سادگی آدرس دهی ( URL) بخش های مختلف وب سایت را به صورت کاربر پسند و مناسب برای موتور های جستجو (SEO) اصلاح نمود و یا برای امنیت بیشتر، لایه امنیتی و کلمه عبور را برای ورود به یک پوشه در نظر گرفت و یا عملیات ریدایرکت را به کمک آن صورت داد.  به همین ترتیب، نرم افزارهای مدیریت محتوای (cms) رایج مانند وردپرس (wordpress) عموما به همراه فایل htaccess. پیش فرض خود، عرضه و نصب می شوند که تنظیمات اختصاصی اسکریپت مربوطه را در داخل خود دارا می باشد. آیا تا به حال محتوای این فایل را در اسکریپت خود بررسی کرده اید؟ مقاله پیش رو ، شما را تا حدی با محتوای این فایل و همچنین چند مثال کاربردی آشنا خواهد کرد. البته در اعمال تغییرات در این فایل باید نهایت دقت را داشته باشید، چراکه یک تغییر ساده می تواند عملکرد سایت شما را با اشکالاتی همراه سازد. برای درک بهتر عملکرد این فایل، در ابتدا به معرفی اجمالی وب سرور محبوب آپاچه (apache) می پردازیم.
برای انجام تغییرات و یا فعال کردن برخی امکانات نیاز به ویرایش فایل htaccess دارند که در حالت پیش فرض در هاست مشاهده نمیکنند. برای مشاهده فایل های مخفی وارد هاست خود شوید در صفحه ی اصلی کنترل پنل خود در قسمت Files بر روی File Manager کلیک کنید.
 
در پوشه File Manager در بالا سمت راست صفحه بر روی دکمه Settings کلیک کنید تا پنجره پاپ آپ مربوط به تنظیمات فایل منیجر نمایش داده شود.
در پنجره پاپ آپ باز شده تیک گزینه Show Hidden Files را بزنید و روی save کلیک کنید.
 
پس از ذخیره میتوانید وارد پوشه  public_html شوید و فایل .htaccess را مشاهده نمایید. در پوشه Home نیز سایر پوشه های مخفی نظیر Trash که فایل های حذف شده در آن قرار دارد قابل مشاهده خواهد بود .

Add Feedback